Pêncşem , 28 Gulan 2020

Her Roj Yek Dolar Nedir?

1 – HRYD nedir, fikri nerden doğdu, amacı nedir ve kurulma süreci nasıl oldu?

1 -Hryd : Her bir bireye ve aileye evlerine alacakları kumbaraya halkımızın eğitim ve ekonomik kurumlarını meydana getirmek için günde sadece bir dolar veya bir lira atma alışkanlığı kazandırmaktır.Bu bizim MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZ olmalı.

Bu fikir Van’da bir depremzede aileye bir ev alma fikriyle ortaya çıktı.Bir kaç arkadaş her gün kumbaramıza attığımız bir kaç dolarla sene sonunda elimize muazzam bir para geçti.Etraftan da biraz yardım toplayıp bir ev aldık.Bir kaç kişi bu işi yapa biliyorsak 40 milyonluk halk günde bir dolar veya bir lira biriktirmekle neler yapapileceğimizi varın siz düşünün.

Amacımız bu iletişim çağında ve özellikle sosyal medyanın insanları çok pasif ve edilgen yaptığı bu Çağda milyonlarca insanımızı pasiflikten küçük bir aktiviteye yapmaya teşvik edip halkımızın eğitimi ve ekonomisi için seferber etmek.Bu hareket tıpkı GANDİ sivil hareketi gibidir.Şiddetsiz,zahmetsiz ,meşakatsiz bir şekilde sadece günde bir dolar veya lirayla tüm hizmet Kurumlarımızı hiç kimseye Muhtaç olmadan kendimiz meydana getirmek.Biriktirdiğimiz bu para KURUMSALLAŞMA parası olmalı.Bu parayı sağa sola,fakir fukaraya değil sadece halkımız için hizmet eden kurumlarınıza gitmeli.

 

2- HRYDnin kısa, orta ve uzun vadeli planları nedir ?

2: HRYD ın Kürdi dergilere,gazetelere ,yayın evlerine kısacası legal Kürd basınına maddi yardım: mağdur olan insanımıza giyecek,yiyecek yardımı,Öğrencilere burs,kütüphanelere kitap göndermek için transfer merkezi olma gibi kısa vadeli planları;

Kiradan kurtulmak için dernek binasını satın alma,hryd Üyelerine,yazar ve düşünürlerimize misafir evi,halk kütüphaneleri,aş evi açma gibi orta vadeli planları;

Kreş,kolej,eğitim yuvaları ve öğrenci Yurtlarını açma gibi uzun vadeli planları vardır.

3- HRYD fikri doğduğunda ne yaptınız?

3-Bu fikir eve bir kumbara alıp her gün bir kaç dolar biriktirmeyle doğdu.Bu Alışkanlık öyle bir hale geldi ki artık halkım için günde bir kaç dolar kumbarama atmadığım zaman acayip rahatsız oluyordum.ve hemen gidip bir yerden bozuk para bulup kumbarama atarak rahatlıyordum. Sonra bu kumbara fikrini Arkadaşlara anlatıp onları da bir kumbara alıp bu alışkanlığı kazanmaları için ikna ettim ve Facebook’ta Her Roj yek dolar adlı bir hesap açıp artık tüm halkımızı bunu yapmaya dönük paylaşımlar yaptım.

4 – HRYD dernekleştikten sonra kimlerden ve nasıl bir tepki aldınız(olumlu olumsuz)?

Önceleri insanlarımız bunun sadece internet üzerinden açılan bir hayali proje olduğunu zanediyordu.Ama Diyarbakır’da dernek binasını açıp bir kaç aktivite gerçekleştirdikten sonra çok olumlu tepkiler aldık.Amerikadan,Avrupa’dan ve memleketimizden bir çok tebrik mesajları aldık.

5- HRYD Derneğine kaç kişi ve nerede üye ? HRYDye katılım ne şekilde oluyor..

Bizim 7 asil kurucu 21 normal toplam 28 üyemiz mevcuttur.Bu Üyelerimiz gerek yurt içinde gerekse yurt dışında ikamet etmektedirler .Derneğimizde aktif görev yapmak ve üye olmak isteyenlere her zaman kapımız açıktır. Ama genelde bizim çalışma stilimiz kumbara alıp her gün bir dolar veya lira biriktirip bu parayı Derneği’mize gönderen herkes Derneği’mize Kayıtlı olmasa da üyemiz sayılır.

6- HRYDnin dernekleşmedwn ve dernekleştikten sonra yaptığı çalışmalar nelerdir ?

Dernekleşmeden önce 2014 yılının Mart Ayında Vanlı bir depremzede aileye TOKİ’den bir ev satın alındı. Dernekleşdikten sonra : 29 Mayıs 2015 tarihinde Bismilde El Cezeri halk kütüphanesi açıldı. 2015 Kurban Bayramı’ndan önce Cizre’de 30 tane mağdur ve yetim çocuğa bayram elbisesi ve kırtasiye malzemesi alındı . Kış aylarında yaklaşık 150 Suriyeli mağdur aileye elbise toplandı,

110 tane Buka Barane dergisi alınıp bu dergiye maddi yardım yapıldı.

7- Kaç üyeniz var ve ne kadar bütçeniz oldu ?

Dünya’nın her yerinden bize katılan var.Sayılarını Kesin bilmiyoruz.Zira hiç kimsenin ismini kayıt altına almıyoruz.Bütçe konusunda da bu sadece Kurucu üyelerimizin bilgisi dahilindedir.

8 – Sıradaki projeniz nedir ve ne aşamada şu an ?

8-Sıradaki projemiz Çalışmalarımızın devamlılığı için dernek için bir yer satın almayı planlıyoruz.Zira Kira vermeden uzun soluklu bir çalışmayı sürdürebiliriz.Kiradan kurtulunca en azından bütçemizdeki kiraya giden parayı başka yerlere harcaya biliriz.

9- HRYD Kürt halkına neyi vaad ediyor ve Kürt halkından beklentisi nedir ?

9-Hryd halkımıza şunu Vaad ediyor: Kürd halkı olarak Dünya’da 40 milyondan fazla bir nüfusumuz var.Çok büyük bir gücümüz var gelin kendi okulumuzu,kendi kolejimizi,kendi üniversitemiz kendi fabrikamızı her gün kenara atacağımız ve hiç kimsenin bütçesine ağır gelmeyecek sadece bir dolar veya lirayla açalım.Düşünün bir milyon insanımız günde bir dolar biriktirşe yıllık 365 milyon dolar toplanır.Bu parayla ne yapılmaz ki? Siz günde bir lira veya bir dolar bize verin biz de size yukarıdaki tüm kurumları açmayı vaad ediyoruz.

10 – Bu soruların dışında eklemek istediğin şeyler olursa NOT olarak altta geç..

10 -Kumbaraya attığımız paradan fakir fukaraya eşe dosta vere bilirmiyiz?

Hayır kesinlikle.Bu para kurumsallaşma parasıdır ve Her Roj yek Dolar kurumuna bu para gelmezse bile ya bir derneğe ya bir dergiye ya bir gazeteye ya da bize hizmet eden herhangi bir kuruma gitmeli.

DERNEĞİN HİZMETLERİ

1.12.2014 yılında resmi olarak açılan HER ROJ YEK DOLAR derneğinin bir senede yaptığı icraatlara bakalım.

Bir avuç insanımızın her gün kumbaralara attığı bir liralar sayesinde ne yaptık.İşte bir liradan ne çıkar demeyin bir liranın gücünü görelim.

1–29.5.2015 tarihinde Bismilde El-Cezeri Halk kütüphanesini açtık.

2–2015 yılının Kurban Bayramı’nda Cizreli 30 tane mağdur çocuğa bayramlık elbise ve kırtasiye malzemesi aldık.

3–Bitlis,Van ve Sason Kütüphanelerine yüzlerçe kitap gönderdik

4–Ekim Ayında Suriyeli muhtaç kardeşlerimize elbise kampanyası düzenleyip yaklaşık 100 den fazla aileye giyecek yardımı yaptık.

5–Bir Kürdi derginin 110 sayısını satın alıp halkımıza bedava dağıttık.

6–Yaklaşık 150 tane Hryd logolu kumbara dağıttık.

7—24-31 Aralık tarihleri arasında enfes bir etkinliğimiz var onu da ayın 24 ünde duyuracağız.

Tüm bu hizmetlerde emeği geçenlere sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Derbar Rêvebirê Çandnameyê

Rêvebirê Çandnameyê

Dikarê vê jî bixwênê

Di belgeyên Osmanî de Ezaz û Minbîc

Di belgeyên Osmanî yên sala 1536:an de Ezaz û Minbic û Kilîs beşek ji Lîva-î …

Bersivekê Binivîsêne

Your email address will not be published. Required fields are marked *