Pazar , Nisan 11 2021

Facebook’tan Kürt Gencine Teşekkür

Duhoklu bir Kürt genci sosyal iletişim ağı Facebook’un sistem açıklarını ve sisteme yönelebilecek tehditleri tespit etti ve bu sorunlar ile çözümlerini bir video aracılığı facebook yönetimine iletti. Facebook Kürt öğrenciye bir mektup ve para ödülü ile teşekkür etti.

Facebook için tehdit olan program ve uygulamaları tespit eden Duhok Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi Ömer Muhammed yaptığı açıklamada “ Facebook üzerinde veya dışında bazı uygulama ve programlar bir Facebook kullanıcısına çok rahat mesaj atarak, kullanıcının Facebook’a giriş bilgilerini ele geçirebiliyor” dedi.

Kürt öğrenci tespit ettiği bu sistem açıkları ve bu açıkları kullanan uygulama ve programların isimlerini ve açıkları nasıl kullandığını adım adım bir videoya kaydederek Facebook yönetimine gönderdi.

Facebook yönetimi ayrıntılı bir şekilde anlatılan videoyu izledikten sonra Muhammed’in işaret ettiği tüm açıkları doğruluğunu teyit etti.

Facebook yönetimi kendilerini uyaran Kürt Öğrenci Ömer Muhammed’e gönderdikleri bir teşekkür mektubu ile teşekkür ederken, ayrıca Ömer Muhammed’i 25 bin dolar para ile ödüllendirdiler.

Kendisine Facebook yönetimi tarafından gönderilen teşekkür mektubu ve para ödüllünden çok Facebook yönetiminin kendilerine destek olanlar ve Facebook’un gelişmesine katkı sunanlar listesine adının yazılıp yazılmayacağını merak ettiğini belirterek devam eden Muhammed “ Bu sayede Kürdistan’ın adını Facebook gibi geniş bir ağa sahip olan bir mecrada yazdırmış olacağım” dedi.

Kaynak:Rudaw

 

About Rêvebirê Çandnameyê

Rêvebirê Çandnameyê

Check Also

Google zaravayê Soranî jî li ser beşa wergerê zêde dike

Piştî zaravayê Kurmancî Kurdî ku li ser zimanên Google hate zêdekirin niha jî amadekarî tênekirin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir