Duşem , Pûşper 24 2019
Destpêk / Agahî-Nûçe / Teknolojinin Kürtçesi: teknistan.com

Teknolojinin Kürtçesi: teknistan.com

Birkaç gencin biraraya gelerek kurduğu teknistan.com sitesi, teknolojiyle ilgili en son gelişmeler ve popüler haberlerle bu mecrada Kürtçe’yi ileriye taşımak istiyor.

Sitede internet, mobil cihazlar, bilgisayar programları, sosyal medya gibi alanlar hakkında haber ve yazılar bulmak mümkün.

K24’ün ulaştığı site yönetimi; hedefleri, çalışmaları ve fikirleri hakkında bilgi verdi. İşte teknistan.com sitesi yönetiminin kendileri hakkında verdiği bilgiler:

NE ZAMAN KURULDU VE AMAÇLARI NE?

Sitemiz 2018 de fikir olarak ortaya çıktı, 15 mayıs Kürtçe Dil Bayramı’nı da kuruluş ilan günü olarak belirledik.

Halkımız interneti ve teknolojiyi çok kullanıyor. Ama interneti ve genel olarak teknolojiyi kendi dilinde kullanamıyor. Kendi dilinde kullanması için organize olması gerekiyor. Bunu da bazen yapıyor. Ama daha çok kişinin bundan haberdar olması gerekiyor. Teknoloji ile ilgili haberleri veya teknoloji ile ilgili bazı şeylerin nasıl yapıldığını kendi dilinde okumak istiyor.

KÜRTÇE TEKNOLOJİ FİKRİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

2002 yılında koma PCKurd Linux işletim sistemi başta olmak üzere çeşitli bilgisayar programlarını Kürtçe’ye çevirerek başladı. Birçok değerli insan burada gönüllü olarak çalıştı. Ama şu anda Kürdistan Bölgesi’nin çalışmaları dışında pek bir şey yok. Tamamen Kürtçe teknoloji sitesi ise neredeyse hiç yok.

Bu teknoloji çağında Kürtçe’nin teknolojiden geri kalmaması gerekir. Her alanda Kürtçe’nin olması gerekir. Onlarca haber veya kültür sitesi var. Bunlar arada bir Kürtçe teknoloji haberleri de veriyor ama yalnızca teknoloji haberleri veren Kürtçe bir site teknistan.com dışında mevcut değil.

SİTEYİ KAÇ KİŞİ YÖNETİYOR?

Siteyi şu an 4 kişi yönetiyor. Bu kişiler bu işi gönüllü olarak yapıyor. Bunun karşılığında bir maaş falan kimse almıyor. O yüzden bu gönül işi. Zaten sitenin bir geliri de yok. Herkes evinden, ailesinden, dersinden, işinden fedakarlık yaparak çalışıyor. Aramızda daha çok kişi görmek istiyoruz. Teknolojiden çok iyi anlayan gençlerimiz var. Onları da aramızda görmek isteriz.

Sosyal medya üzerinden veya sitemizdeki iletişim kısmından bizimle her türlü görüş, istek, önerileri için iletişime geçebilirler. Veya içerik hazırlamak için yazar olabilirler.  Grup halinde, olabildiğince çok kişiyle çalışmanın birçok faydası var, bunlardan yararlanmak istiyoruz.

NE TÜR TEPKİLER ALIYORLAR?

Şimdiye kadar olumsuz bir tepki ile karşılaşmadık. Tam tersine halkımız böyle bir şey istiyor, fakat yalnızca bu kadar değil, daha fazlasını istiyor. Telefonunu, bilgisayarını, Twitter, Instagram’ı da Kürtçe kullanmak istiyor, bunu bekliyor, umuyor. Ama bunların olması için daha çok çalışmamız gerekir.

İnternet ortamında Kürtçe daha çok yer almalı. Kürtçe internet ortamında az kullanılan bir dil olursa ne Apple ne Microsoft ne Google ne de başka biri Kürtçe dil seçeneğini de cihazlarımıza koyalım demez. Bunu biz talep etmeliyiz. Onlar yolu açtığında da çeviri yine bize kalıyor, biz yapmalıyız. Nasıl ki şu an Google Translate, Linux veya Facebook Kürtçe çeviri için açık ve gönüllü insanlarımız bunları çevirmek için uğraşıyorsa.

RAĞBET VAR MI?

Henüz yeni bir site, tanıtımınız yok reklamımız yok sadece sosyal medya üzerinden tanıtım yapıyoruz ve gören insanlar bundan çok memnun oluyor. Kürtler Kürtçe’yi her alanda görmek istiyor sadece edebiyat ve şarkılarda değil. Teknistan.com’u görünce de seviniyorlar, “Yapabileceğimiz bir şey var mı, elimizden bir şey geliyorsa biz de yapalım” diyorlar.

YENİ PROJELERİ NEDİR?

Koma PcKurd ve Karger’de çalışan abilerimiz gibi faydalı işler yapmak istiyoruz. Onların zamanında internet, sosyal medya vs imkanları bu kadar geniş değildi. Güzel şeyler yaptılar ama çok az kimsenin haberi oldu.

Gençlerimizin, çocuklarımızın teknolojiyi kendi dilinde, doğru bir şekilde kullanmaları ve daha da ilerisi gençlerimizi teknoloji alanında sadece tüketici olmayıp üretici olmaya yönlendirmek için bir şeyler yapmak istiyoruz. En son Koçer Bîrkar örneğinde gördüğümüz gibi yeter ki fırsat verilsin yapamayacağımız iş yok.

Çocukların kodlama öğrenmesi için de ileride çalışmalar yapmak istiyoruz. Kürt çocukları bundan mahrum kalmamalı. Önemli değil ileride ne iş yapacakları. İsterse doktor, mühendis, tüccar veya başka bir şey olsunlar. Çocuk yaşta öğrendiği kodlama onu kendi işinde daha başarılı kılacaktır. Hiç kullanmasa bile kodlama onun düşünme yöntemini geliştirmiştir artık.

Daha yaratıcı, çok yönlü, eleştirel düşünmeyi edinir kodlama sayesinde. O yüzden bu yönde çalışmalar yapmak istiyoruz. Herkes ile işbirliğine hazırız. Her projeye kapımız açık. Yeter ki faydalı bir iş çıksın ortaya ve gerçekleştirebileceğimiz bir proje olsun.

NE YAPMAK GEREKİYOR?

Halkımızın gayretiyle Linux, Facebook ve Google Translate Kürtçe çeviriye açıldı ve gönüllü olarak çevirilerini yapıyorlar. Belki ilerde Windows, IOS ve Android işletim sistemleri de Kürtçe çeviriye açılır bunun için çalışma yapmak istiyoruz.

Tabi bu şirketler kendileri “Hadi Kürtçe dil seçeneğini de cihazlarımıza koyalım” demezler bunu biz talep etmeliyiz. Ve bu şirketlerin Kürtçe çeviri yapma imkanı da yok, onlar Kürtçe çeviri için bize kapıyı açarlar, çeviriyi biz kendimiz yaparız, Kürtçe bilen Kürtler İngilizce’den Kürtçe’ye tercüme yapar. Tabi bu 5-10 kişilik işi değil. İsteyen herkes yapar. Zaten bunun bilincinde olarak şu an Facebook, Linux ve Google Translate çevirisini yapıyor.

İhsan Yalın / K24 ÖZEL

Derbar Ridwan Xelîl

Avatar
Ji nisêbînê ye. Rojnamegerî, Weşangerî, Grafîkerî û televîzyongerî kiriye. Li îzmîr, Stanbol, Mêrdîn û herî dawî li Enqereyê jiyaye.

Dikarê vê jî bixwênê

Ji bo gelek nexweşiyan derman e!

Hûn jî dizanin ku jiyana kurdan de nebatên çiya û baniya pir cih digrin, pir …

Bersivekê binivîsin

Your email address will not be published. Required fields are marked *